07.11.2009 - (jh) - Kraj Liberecký - str. 03

 

Superseverní variantu jednoznačně odmítáme

 

Malá Skála - Odpůrci superseverní varianty rychlostní silnice R35 mají podporu mnoha starostů. Mezi první patřil Jiří Nejedlo, starosta Malé Skály, kde silnice prochází přírodním parkem.

* Jak se staví obec Malá Skála k superseverní variantě R35?

Zastupitelstvo jednoznačně odsouhlasilo, že ji nechceme a že to považujeme krajinářsky za nejškodlivější variantu ze všech tří.

* Proč?

Přemostění údolí Jizery považujeme za neuvěřitelnou věc. Mosty od Líšného až do Košťálova? Nad Jizerou? Na to není potřeba studie...

* Katastru Malé Skály by se silnice dotkla jak?

Silnice má vést přes Mukařov a ten je součástí Malé Skály. Takže se nás to dotýká přímo. A třísetmetrový most přes naší lokalitu považujeme za špatnost. I další starostové podél trasy si uvědomují, jakou hrůzu představuje střídání mostů a tunelů.

* Je superseverní varianta vůbec reálná?

Mám obavy, že ano. Vzhledem k tomu, že našeho kraje se netýká jižní varianta a Středočeši mají jiné starosti, jako třeba obchvat Prahy, tak se bude rozhodovat mezi superseverní a severní. Doufáme, že to dopadne rozumně a že to bude severní varianta. Tu považujeme jednoznačně za krajinně příznivější.

* Myslíte, že může nějaká upravená studie, třeba ta, kterou si nechává zpracovávat ministerstvo životního prostředí, vyjít příznivěji?

Já doufám, že ne. Jakákoliv úprava nevybočí z koryta Jizery, a to považuji za zásadní věc. V takto hornaté krajině se to nedá stavět. Mosty se neodhluční, auta budou slyšet všude. Nemohu si pomoci, ale severní varianta je vůči přírodě udělána velice slušně.

* A co varianta nestavět nic?

Současný stav je hrozný. Stávající silnice na Jičín líže vrata a vchody do domů. Myslím, že lidé tam byli zastrašeni týmem odpůrců severní trasy. Něco se tedy musí vybrat. Ale kdo bude vybírat? Ministerstvo životního prostředí? Náměstek Pelc? To by byl paradox, když je lídrem mítinků proti severní variantě.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj